Тема: Густина
речовини
Мета:
навчальна: сформувати в учнів поняття густини як величини, що
характеризує речовину, та одиниці її вимірювання;
навчити експериментально визначати густину твердого тіла;
формувати вміння користуватися таблицями, порівнювати
густини
різних речовин,
застосовувати здобуті знання при розв’язуванні
задач.
розвиваюча:розвивати навички самостійної роботи, фізичне мислення
учнів, їхні творчі здібності, вміння аналізувати та робити висновки.
виховна:виховувати любов та зацікавленість до вивчення фізики.
Тип уроку: Засвоєння нових знань, умінь, навичок.
Демонстрації:
зважування соснових брусків
однакового об’єму, зважування дубових брусків однакового об’єму, зважування
соснового і дубового брусків однакового об’єму.
Обладнання:
Терези з важками; лінійка; дубові
та соснові бруски однакового об’єму.
Хід уроку
1.Організаційний момент.
2.Актуалізація опорних знань. (усне опитування) слайд
1.Які
властивості тіла характеризує маса?
2.Яким
символом позначають масу?
3. У
яких одиницях вимірюють масу тіл?
4. Яку
одиницю маси використовують в Міжнародній системі одиниць СІ?
5. Як
можна визначити масу тіла?
3. Створення проблемної ситуації.
Як можна визначити масу кам’яного вугілля у
Донецькому басейні?
(Версії учнів)
Так як жодний із запропонованих
способів для визначення величезних мас не підходить, спробуємо розв’язати
задачу іншим способом. Для цього нам потрібно розглянути нову тему.
4. Оголошення теми та мети уроку.
5. Вивчення нового матеріалу.
1) Демонстрація
дослідів.
1. Зважування соснових брусків
однакових об’ємів; ( терези у рівновазі
)
2. Зважування дубових брусків
однакових об’ємів; ( терези у рівновазі
)
Отже, маси тіл однакові, якщо вони виготовлені з однієї речовини
і мають однакові об’єми.
3. Зважування соснового і дубового
брусків однакових об’ємів; ( терези не у рівновазі )
Отже, маси тіл різні, якщо вони виготовлені з різних
речовин, хоча й мають однакові об’єми. слайд
Виходить
, треба
ввести фізичну величину, яка б характеризувала масу тіла в одиниці об'єму. У країні
Фізика є така величина. Вона
дуже відома та поважна особа. Перед знайомством з нею нам, дорогі семикласники,
слід провести невелике дослідження.
2) Дослідження.
Клас ділимо на групи.
Перша група.
Працює з сосновими брусками
різних об’ємів. Учні виконують необхідні вимірювання та знаходять об ‘єми
даних тіл.
Друга група виконує аналогічну
роботу з дубовими брусками різних об’ємів.
Третя і четверта групи визначають маси соснових та дубових брусків відповідно з допомогою терезів.
3)Аналіз результатів
досліджень.
Знаходимо відношення маси брусків та їх
об ‘ємів. ( Перша і друга групи
опрацьовують результати для соснових брусків, третя та четверта – для дубових ).
Оголошуємо результати. Перша і друга група отримали рівні результати. Третя та
четверта групи теж отримали рівні результати.
Отже, відношення маси соснового
бруска до його об ‘єму не
залежить від розмірів бруска. Відношення маси дубового бруска до його об ‘єму теж не
залежить від розмірів бруска. Значить існує фізична величина, що
характеризує певну речовину. Зустрічайте її. Це – густина.
До класу заходить дівчина.
4)Введення
поняття густини.
слайд
Доброго дня, семикласники. Я
жителька країни Фізика. Належу до знатної родини фізичних величин. Я
характеризую певну речовину і
показую, чому дорівнює маса речовини, узятої в об'ємі 1
м3 (або 1 см3).
Густина —
фізична величина, що дорівнює відношенню маси тіла до його об’єму.
Для визначення густини треба масу досліджуваного тіла поділити на
його об'єм:
Густина=маса/об*єм
Позначивши густину грецькою літерою ρ (ро), масу
– латинською літерою т, а об'єм – літерою V, одержимо формулу
.
Я особа
незалежна. Не залежу ні від маси речовини, ні від її об’єму. Якщо збільшити об’єм тіла,
наприклад, у три рази, то й маса збільшиться в три рази, а густина залишиться
незмінною.
Встановимо
одиницю густини. Якщо основна одиниця маси – 1 кг, а основна одиниця об’єму – 1 м3 , то
основна одиниця густини 1 кг/м3. На практиці часто застосовують іншу
одиницю 1 г / см3. Ці дві одиниці пов’язані між собою: 1г/ см3 = 1000 кг/ м3 .
Дякую тобі ,
пані Густина, що прийшла познайомитись із моїми учнями. Знаю, що маєш багато справ і поспішаєш. Тому,
не смію тебе затримувати. З твого дозволу
я продовжу розповідь про таблиці густин. До побачення.
5) Таблиці густин та фізичний
зміст густини.
Існують
таблиці густин, за допомогою яких можна визначити густини твердих тіл, рідин та
газів, а також порівняти їх між собою.
Розглянемо
приклад.
Знайдемо
густину заліза за таблицєю. Вона становить 7800 кг/ м3 або 7,8 г /см3. Це означає, що
маса одного кубічного метра заліза становить 7800 кг, або маса одного
сантиметра кубічного становить 7,8 г.
Що означає, що
густина речовини дорівнює 2500 кг / м3, що це за речовина?
Знайдемо за
таблицею та порівняємо густину тієї самої речовини в
твердому, рідкому й газоподібному станах. Розглянемо, наприклад, три стани
води. (учні називають густини).Так густина льоду дорівнює 900 кг/м3, води
1000 кг/м3, водяної пари 0,59 кг/м3.
Робимо
висновок про густини однієї речовини, що знаходиться у різних агрегатних
станах.
Таблиця густин дає змогу
визначити речовину, з якої тіло виготовлено, без проведення хімічного аналізу.
Достатньо виміряти масу й об'єм тіла та обчислити густину.
6) Виводимо
формули.
Виводяться формули m=p*V; V=m/p.
6. Розв’язання проблемного
питання.
Повернемося до питання, на яке ми
не змогли дати відповідь на початку уроку. Як можна визначити масу кам’яного вугілля у
Донецькому басейні?
( учні дають відповідь )
4. Робота з підручником
Розгляньте таблицю ст..69. слайд
Знайдіть у таблиці густину бетону. Що означає це число?
Котра з твердих речовин має найбільшу густину? Найменшу?
Густина речовини 710 кг/ м3. Що це за речовина?
Чому дорівнює маса 1 м3 алюмінію?
Чому дорівнює маса 3 м3 алюмінію?
Чому дорівнює маса 0,5 м3 води?
5. Розв’язування якісних задач слайд
1.
Три кубики з мармуру, льоду і латуні мають однаковий об’єм. Який із них має
найбільшу масу, який найменшу?
2.Яке з двох тіл, масою
2кг кожне, має більший об’єм – скляне чи залізне? Чому?
3. Три кульки (свинцева,
алюмінієва, залізна) мають однакові розміри та однаково пофарбовані. Чи зможете
ви без використання якихось приладів відрізнити залізну кульку від решти?
6. Висновок
7.Домашнє завдання
Вивчити §10.
Задача. Визначити густину
господарчого мила.
Немає коментарів:
Дописати коментар